θ

Translate

27 Δεκεμβρίου 2018

Μπλόκο για τον Ολυμπιακό στην Τουρκία - Ηττήθηκε 79-75 από την Νταρουσάφακα

Mε μία απρόσμενη ήττα ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός τον πρώτο γύρο της Euroleague, καθώς έχασε την Πέμπτη με 79-75 από την Νταρουσάφακα στην Κωνσταντινούπολη.
Οι Πειραιώτες πραγματοποίησαν κακή εμφάνιση, κι έτσι επέτρεψαν στον τουρκικό σύλλογο να σημειώσει την πρώτη του νίκη μετά από 12 σερί ήττες και τη δεύτερη του συνολικά στη διοργάνωση, την ώρα που η ομάδα του Μπλατ υπέστη την έκτη της ήττα σε 15 αγώνες, χάνοντας έτσι έδαφος στην προσπάθεια για μια θέση στην προνομιούχο πρώτη τετράδα.
Πρώτος σκόρερ των «ερυθρόλευκων» ήταν ο Στρέλνιεκς με 15 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν επίσης οι ΛεΝτέι (12), Παπανικολάου (11) και Πρίντεζης (10).
Στον αντίποδα, κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ντάγκλας, ο οποίος τελείωσε το ματς με 19 πόντους και 9 ασίστ, έχοντας άξιο συμπαραστάτη του τον Πέινερς, που είχε 16 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με κακά ποσοστά στα δίποντα, ενώ ήταν άστοχος και έξω από τη γραμμή του τριπόντου (1/6 στην 1η περίοδο).
Η τουρκική ομάδα υπερείχε στα ριμπάουντ, έπαιξε ομαδικά (7 ασίστ) και μετά το 20-9 προηγήθηκε με 24-12 στο 10ο λεπτό.
Το συγκρότημα του Μπλατ βρέθηκε στο -15 στο 12ο λεπτό, ενώ με τρίποντο του Κιντ είδε τους γηπεδούχους να φτάνουν στο +17 μετά από κάρφωμα του Πέινερς.
Ο Ολυμπιακός αντέδρασε, πίεσε στην άμυνα και με τον Μιλουτίνοφ να σκοράρει στη ρακέτα πλησίασε στους 9 πόντους (34-25) στο 17ο λεπτό, ωστόσο η Νταρουσάφακα πήγε στο +11 (42-31) στα αποδυτήρια στο ημίχρονο.
Η ομάδα του Πειραιά με τρίποντο του Ουίλιαμς-Γκος μείωσε σε 41-34, αλλά οι γηπεδούχοι με σερί 10-0 ξέφυγαν με 51-34 στο 23ο λεπτό, με το +19 (58-39 στο 24') να είναι η μεγαλύτερη διαφορά, με την οποία προγήθηκαν οι παίκτες του Ερνάκ.
Δύο τρίποντα του Στρέλνιεκς αναπτέρωσαν τις ελπίδες του Ολυμπιακού (58-45), με τον Σπανούλη να είναι εύστοχος γράφοντας το 60-53 στο 30ο λεπτό.
Αν και οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν ακόμη και στους πέντε πόντους, η Νταρουσάφακα είχε έτοιμες τις απαντήσεις. Από το 72-60, με σερί 9-0 η ομάδα του Πειραιά πλησίασε περισσότερο από ποτέ στη νίκη, μειώνοντας σε 72-69, αλλά ο Ντάγκλας απάντησε κάνοντας το σκορ 74-69.
Ακολούθως οι Πρίντεζης και Στρέλνιεκς έφερε το ματς σε απόσταση ενός καλαθιού (76-74) στα 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά ο Ντάγκλας πέτυχε μία βολή για το 77-74.
Κι όταν ο υπαρχηγός των Πειραιωτών απάντησε με 1/2 (77-75), η ευστοχία του Ντάγκλας σε 2 βολές, από το 4ο φάουλ του Στρέλνιεκς, έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της Νταρουσάφακα, που πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη με 79-75 σκορ.
Tα δεκάλεπτα: 24-12, 42-31, 60-53, 79-75
Νταρουσάφακα (Ερνάκ): ΜακΚάλουμ, Οζμιζράκ, Κοσούτ, Κιντ 8 (2), Σαβάς 6, Μπράουν 7 (1), Ντάγκλας 19, Πέινερς 16 (1), Ντίμπλερ 5 (1), Έβανς 8, Έρικ 10. Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 7 (1), Τουπάν 5 (1), Σπανούλης 7, Τίμα, Μιλουτίνοφ 6, Στρέλνιεκς 15 (4), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 11 (2), ΛεΝτέι 12.