Νέα «εκατοστάρα» από τους υπερηχητικούς ερυθρόλευκους! Μετά το 116-73 στο Φάληρο, ο εντυπωσιακός Ολυμπιακός νίκησε τον Προμηθέα και στην Πάτρα (72-102). Έκανε το 2-0 στη σειρά και πλέον στο ΣΕΦ το Σάββατο θα έχει την ευκαιρία να «σφραγίσει» την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος. Οι Πειραιώτες πάτησαν... γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο (13-26), πήγαν στα αποδυτήρια με +15 (31-46) και από εκεί και πέρα έλεγξαν τον ρυθμό μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Νέο νταμπλ-νταμπλ από τον εξαιρετικό Σάσα Βεζένκοφ (20π, 10ρ), ο οποίος συνεχίζει τις γεμάτες εμφανίσεις, πήρε μπροστά ο Χασάν Μάρτιν (17π, 8/9δ), ενώ ήταν πολύτιμη και η παρουσία των Κώστα Σλούκα (8π, 6ασ) και Γιαννούλη Λαρεντζάκη (9π, 3ασ). Χαμόγελα από τον Γιώργο Μπαρτζώκα για το γεγονός πως ο Ολυμπιακός σούταρε και πάλι καλά από την περιφέρεια, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ οι φιλοξενούμενοι. Άστοχος ο Τάιλερ Ντόρσεϊ (4π, 1/6 σουτ), αλλά έδωσε λύσεις στη δημιουργία (4 ασίστ).

Οι Πειραιώτες έπαιξαν γρήγορο μπάσκετ (πέτυχαν 18 πόντους στον αιφνιδιασμό), συνδυάζοντας την ουσία με το θέαμα στο παιχνίδι τους, δείχνοντας παράλληλα τη σοβαρότητα, αλλά και τη "δίψα" τους για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Πλουραλισμός από τους παίκτες του Ολυμπιακού, καθώς σκόραραν και οι 12 παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα στην αναμέτρηση. Άστοχος πίσω από τα 6.75 μέτρα (5/20-25%) ο Προμηθέας, από τον οποίο ξεχώρισε ο Φόστερ με 19 πόντους.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τη γνώριμή του πεντάδα, με τον δραστήριο Προμηθέα να παίρνει το προβάδισμα στο ξεκίνημα του αγώνα με 7-4 ύστερα από καλάθι του Γκραντ. Οι Πατρινοί έπαιζαν με ενέργεια και διάθεση σε άμυνα και επίθεση. Γκραντ-Αγραβάνης έδιναν λύσεις για τους γηπεδούχους στο κομμάτι του σκορ, αλλά το τρίποντο του Βεζένκοφ έφερε το σκορ στα ίσα (11-11) στο 7'. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με σκορ 18-20, ύστερα από καλάθι του Σλούκα.

Ο Ολυμπιακός στην δεύτερη περίοδο συνέχισε με τους Σλούκα, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ, Ζαν-Σαρλ και Έισι, με τον τελευταίο να ευστοχεί σε τρίποντο, διαμορφώνοντας το 24-31 στο σκορ στο 14'. Οι δύο ομάδες στη συνέχεια αναλώθηκαν σε βιαστικές επιθέσεις, χάνοντας αρκετά σουτ, αλλά οι Πειραιώτες με τρίποντο του Σλούκα στο 17' ξέφυγε με +12 (26-38). Τα νεύρα μεταξύ Αγραβάνη-Έισι, έφεραν τον τελευταίο στον πάγκο, καθώς αμφότεροι χρεώθηκαν με τεχνικές ποινές, με τον κόουτς Μπαρτζώκα να προσπαθεί να τον ηρεμήσει. Ο Προμηθέας μετά από αρκετά λεπτά κατάφερε να σκοράρει με καλάθι εντός παιδιάς με τον Αγραβάνη, αλλά η απάντηση ήταν άμεση με τρίποντο του Ουόκαπ από τη γωνία (29-43) στο 19'. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με σκορ σκορ 31-46. Ένα +15 που ήρθε έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Βεζένκοφ (11π), 43% στο τρίποντο (7/16), 11 ασίστ και κυριαρχία (11-20) στα ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι τα είχαν... σπάσει από την περιφέρεια έχοντας 2/10 σουτ (20%) πίσω από τα 6.75 μέτρα.

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο συνέχισε με τους Ουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ, με τον Ουόκαπ με νέο τρίποντο να φέρνει τη διαφορά στο +16 (35-51) στο 22'. Oι Πειραιώτες πίεζαν στην άμυνα, έβρισκαν λύσεις στην επίθεση και τέλειωναν τις φάσεις στον αιφνιδιασμό. Ο Παπανικολάου με εντυπωσιακό κάρφωμα και ακολούθως ο Μάρτιν, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +25 (39-64) στο 25', με τους ερυθρόλευκους να συνδυάζουν την ουσία με το θέαμα στο παιχνίδι τους. O κόουτς Γιατράς κράταγε τον Αγραβάνη στον πάγκο, έδινε χρόνο στον νεαρό Τανούλη, ο οποίος μείωσε το σκορ σε 51-73. Οι δύο ομάδες έδειχναν πλέον να παίζουν περισσότερο ελεύθερο μπάσκετ, με το σκορ στο 30' να είναι 53-75.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι είχε σχεδόν διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Ολυμπιακός συνέχιζε με Σλούκα, Λαρεντζάκη, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Μάρτιν, ο Προμηθέας με Ρέι, Φόστερ, Γκίκα, Άντριτς και Τανούλη, με τον "Λάρι" με τρίποντο να διαμορφώνει το 57-81 στο σκορ. Ο Βεζένκοφ έκανε ήδη ένα ακόμη νταμπλ-νταμπλ (15π, 10ρ) στο 33', ο Λαρεντζάκης με νέο τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά στο +31 (59-90) στο 34'. Κάπου εκεί ο κόουτς Γιατράς έριξε στο παρκέ πέντε ελληνόπουλα (Γκίκα, Γ. Αγραβάνη, Λάγιο, Μπαζίνα, Τανούλη), θέλοντας να δώσει χρόνο και στα νέα παιδιά. Ο Ζαν-Σαρλ σημείωσε μία ακόμη «εκατοστάρα» για την ομάδα του (67-100), με τον Ολυμπιακός στο τέλος να φτάνει στην άνετη νίκη με 72-102.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 31-46, 53-75, 72-102