θ

Translate

10 Δεκεμβρίου 2017

ΑΕΚ - Ολυμπιακός 66-62

Σε ένα πραγματικό... θρίλερ στο κλειστό του ΟΑΚΑ η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τεράστια νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό (66-62) στην επιστροφή του Ντράγκαν Σάκοτα. «Πανδαιμόνιο» στο ΟΑΚΑ.
 Ντέρμπι με τα... όλα της ήταν η αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό. Η Ένωση είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και στο φινάλε πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη με 66-62, η οποία πανηγυρίστηκε έξαλλα
απ' όλο το γήπεδο!
Με αυτόν τον τρόπο, η «Ένωση» ανέβασε το ρεκόρ της σε 5-3, ενώ το αντίστοιχο των «ερυθρολεύκων» -που... έχασαν με σφίξιμο στη μέση τον Γιώργο Πρίντεζη, πριν από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, έπεσε στο 6-2.
Η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη να επιβάλλει τον ρυθμό της και το κατάφερε. Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα πήγαν στο low post τη μπάλα και δημιούργησαν... φθορά στον Ολυμπιακό. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να «χτίσουν» διαφορά από τα πρώτα λεπτά (9-2, 4’). Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά με Ρόμπερτς και Στρέλνιεκς (11-7, 6’). Η ΑΕΚ, όμως συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ο Λαρεντζάκης έστειλε στο +10 τη διαφορά (18-8, 7’). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν μέσα από την άμυνα και χάρη σε Γκριν και Χάρις ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (22-10, 8’). Ο Τόμπσον μείωσε σε 22-12, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο:
Ο Ολυμπιακός άφησε πίσω το κακό πρόσωπο του πρώτου δεκαλέπτου. Οι Πειραιώτες ανέβασαν στροφές και χάρη σε Μάντζαρη και Στρέλνιεκς μείωσααν (24-19, 12’). Ο Μάντζαρης συνέχισε να δίνει λύσεις στον Ολυμπιακό και η διαφορά μειώθηκε ακόμα περισσότερο (25-23, 13’). Η ΑΕΚ πήρε... ανάσα με τον Σάκοτα, όμως ο Τζαμέλ ΜακΛιν ανέλαβε δράση. Ο Αμερρικανός άσος του Ολυμπιακού με δικές του προσπάθειες έφερε το παιχνίδι στα ίσια (30-30, 15’).
Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει και το προβάδισμα, χάρη σε τρίποντο του Πρίντεζη (33-34, 16’). Η απάντηση ήταν.. άμεση, με τον Σάκοτα να βάζει και πάλι μπροστά την ομάδα του (36-34, 17’). Ο Παπανικολάου κατάφερε να ισοφαρίσει για τον Ολυμπιακό, όμως ο Καββαδάς με δική του προσπάθεια έφερε σε θέση οδηγού την ΑΕΚ στο φινάλε του ημιχρόνου, για το 39-37.
Ο Μάνι Χάρις φώναξε παρών στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και η ΑΕΚ πήρε διαφορά στο σκορ (45-39, 22’). Ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος μάζεψε τη διαφορά (47-44, 25’). Η ΑΕΚ διατηρούσε τον έλεγχο βρίσκοντας λύσεις από τον Μάνι Χάρις (51-44, 26’). Ο Τζαμέλ ΜακΛιν, όμως, με προσωπικές ενέργειες μάζεψε τη διαφορά για τον Ολυμπιακό (51-48, 28’). Ο ΜακΛιν συνέχισε να δίνει λύσεις στον Ολυμπιακό και το δεκάλεπτο έκλεισε με την ΑΕΚ μπροστά μεν (51-50), ωστόσο οι Πειραιώτες παρέμεναν σε απόσταση... βολής.
Με την άμυνα να παραμένει σε υψηλά επίπεδα ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, χάρη στον Στρέλνιεκς (51-52, 31’). Η ΑΕΚ συνέχισε να... φθείρει τους Πειραιώτες και ο Μπάρλοου έδωσε νέο προβάδισμα (53-52, 32’). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και πάλι και χάρη σε ΜακΛιν και Τόμπσον ανέτρεψε την κατάσταση (53-56, 33’). Η ΑΕΚ αντέδρασε όμως. Η άμυνα «έκλεισε» διαδρόμους και με τους Χάρις και Γκριν να παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους ήρθε η ανατροπή (59-56, 35’). Δυο μεγάλα σουτ από Μάντζαρη και Σπανούλη, όμως, έφεραν τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού (61-62, 37’).
Το τελευταίο δίλεπτο ήταν... θρίλερ. Ο Τζέιμς με 2 βολές έβαλε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ (63-62, 38’). Ο Σπανούλης έκανε λάθος και στη συνέχεια ο Γκριν με νέο εύστοχο ζευγάρι βολών έφερε την ΑΕΚ στο +3 (65-62, 56’’ για το τέλος). Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να σκοράρει με τον Παπανικολάου και ο Μάνι Χάρις με 1/2 βολές έγραψε το 66-62, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ!
Τα δεκάλεπτα: 22-12, 39-37, 51-50, 66-62.
Ο MVP: Ο Μάνι Χάρις για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν ο παίκτης που ηγήθηκε επιθετικά της ΑΕΚ. 15 πόντοι από τον Αμερικανό με σπουδαία συνεισφορά και στην άμυνα.
Ο Σκληρός: Μάικ Γκριν και Ντούσαν Σάκοτα αποτέλεσαν τα ιδανικά συμπληρώματα του Χάρις στο επιθετικό κομμάτι, συμβάλλοντας με τυον καλύτερο τρόπο στη μεγάλή νίκη της ΑΕΚ.
Ο Αόρατος: Μπράιαν Ρόμπερτς και Νίκολα Μιλουτίνοφ δεν μπήκαν ποτέ στο κλίμα του αγώνα. Αμφότεροι δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι σε καμία στιγμή του αγώνα.
Η Στιγμή: Οι πανηγυρισμοί παικτών και κόσμου στο κλειστό του ΟΑΚΑ με την κόρνα της λήξης. Η ΑΕΚ πήρε μια σπουδαία νίκη.
Η Γκέλα: Το πρώτο δεκάλεπτο του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτες άργησαν να μπουν στο... κλίμα του αγώνα και βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με 12 πόντους διαφορά (22-10, 8’), δίχως να μπορούν να πλησιάσουν.
Η Διαιτησία: Δεν είχε πρόβλημα το διαιτητικό τρίο της αναμέτρησης. Κράτησαν ισορροπίες οι διαιτητές του αγώνα σε όλο το 40λεπτο.
Η Εξέδρα: Περίπου 5.000 φίλοι της ΑΕΚ στο κλειστό του ΟΑΚΑ έδωσαν παλμό από τα πρώτα λεπτά και δεν σταμάτησαν να τραγουδούν.